iso belgesi iso 9001 belgesi iso 9001 iso9001belgesi.gen.tr/category/iso-belgesi-2/iso-sertifikasi-nasil-alinir tse belgesi tse belgesi nasıl alınır tse belgesi fiyatı tse belgesi tse belgesi nasıl alınır iso belgesi iso 9001 belgesi yabancı calışma izni calismaizni yabanci personel calısma izni yabancı personel ce belgesi ce belgesi fiyatı helal gıda sertifikası helal gıda belgesi iso belgesi iso 9001 belgesi ce belgesi tse belgesi hizmet yeterlilik belgesi hizmet yeri yeterlilik belgesi tse hizmet yeterlilik belgesi ce belgesi marka tescil marka tescili ubb kaydı barkod izni barkod başvurusu iso belgesi iso 9001 belgesi agrega ce belgesi ce belgesi agrega mermer ce belgesi ce belgesi mermer yatırım teşvik belgesi teşvik belgesi teşvik
  Anasayfa 
  Üretim 

  Etkinlikler

Bu Bannerin Süresi Dolmustur.

 

 AFLATOKSİN NEDİR?

Aflatoksinler, İngiltere'de 500 farklı bölgede hindi ölümlerinin ortaya çıkmasından sonra, 1960'ların başında hayvan hastalıkları için etiyolojik ajanlar olarak tanımlanmışlardır. Aflatoksinler Aspergillus flavus, Aspergillus parasiticus, Aspergillus nomius ve Aspergillus flavus'un iki alt suşu A.flavus var. Colunmaris, A. parasiticus var. Globosus tarafından üretilen son derece toksik metabolitler grubudur.

Aflatoksin B!'in 3 boyutlu yapısı

Aspergillus Flavus

Aflatoksinlerin toksik ve karsinojenik etkilerini gösterdikleri başlıca hedef organ karaciğeridir. Aflatoksinler, çeşitli hayvan türlerinde akut, nekroz, siroz ve karaciğer kanserine neden olur. Aflatoksinler güçlü karaciğer toksinleridir ve hayvanlarda etkinin şiddeti doz, maruz kalınan süre, tür ve beslenme durumuna göre değiştiği bildirilmektedir. Aflatoksinlerin insanlar üzerine birincil etkileri arasında karaciğer kanseri, kronik hepatit, sarılık, hepatomegali ve tekrarlanan düşük düzeyderdeki aflatoksin alımlarında ise siroz bulunmaktadır. Aflatoksinler aynı zamanda bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
Aflatoksin en çok bitkisel ürünlerde görülür. Yer fıstığı, fındık, Antep fıstığı, çam fıstığı, badem, çeşitli cevizler (Paraguay cevizi, Pikan cevizi, Hindistan cevizi) arasında yer fıstığı ve mamulleri en riskli gıdalardır. Tahıllardan buğday, çavdar, arpa, yulaf, pirinç ve dolayısıyla bunların değirmencilik - fırınculuk ürünleri de aflatoksin yönünden risk taşımaktadır. Baklagiller içersinde ise soya fasulyesi öne çıkmakta, ancak fasulye, bezelye, börülce, mercimekte de görülebilmektedir. Yağlı tohumlardan pamuk, ayçiçeği, susam ve kolza tohumlarında sıklıkla aflatoksine rastlanır. Baharatlardan özellikle kırmızı toz biber, kırmızı pul biber, karabiber ve kuru meyvelerden incir aflatoksin açısından önde gelen riskli ürünlerdir.

 

ALFATOKSİN NASIL OLUŞUR ?

Aflatoksin oluşumu ortam bağıl nemi ile dolayısıyla ürünün su aktivitesi ile ilgilidir. Güneşte kurutma sırasında, su aktivitesinin yüksek olduğu ilk 6-10 günde aflatoksin oluşabilmektedir. Aflatoksin %85 bağıl nemde, 1-5 günde gelişir. Bir gıda maddesinde aflatoksini oluşturan küflerin gelişmesi için 25-35 C sıcaklığa ve %70'in üzerinde nispi neme ihtiyaç vardır. Tarladan yeni hasat edilmiş biber, içinde barındırdığı nem oranı ve hasat zamanındaki hava sıcaklıkları nedeniyle; küflerin ve özellikle de aflatoksin yapan küflerin (aspergillus türleri) çoğalabilmesi ve aflatoksin oluşturabilmesi için idead bir ortam oluşlurmaktadır.

          


BİBERLERDE AFLATOKSİN OLUŞUMU NASIL ÖNLENEBİLİR?
Biberler yeterli olgunluğa geldiğinde hasat edilmeli ve hasat zamanı geciktirilmemelidir.
Hasat esnasında biberler zedelenmemelidir.
Hasat edilmiş biberi fazla bekletmeden 2-3'e parçalayıp çekirdek evini çıkartarak direkt toprak üzerinde değil, gergin ağlar üzerinde mümkün olabilecek en ince şekilde sererek ve biberleri zedelemeden karıştırma işlemini yaparak kurutmayı çabuklaştırmak gerekmektedir.
Biber yetiştiriciliğinde ilkel tarım teknikleri yerine daha yeni yöntemler uygulanmalıdır. Örneğin; "Sırta ekim" yönteminin kökboğazı yanığı hastalığını azalttığı bilinmektedir.

ÜLKEMİZDE İZİN VERİLEN AFLATOKSİN DEĞERİ NEDİR?
Aflatoksin değeri gıda maddesinin cinsine değişmekle beraber kırmızı biberde aflatoksin B1 değeri 5 ppb, toplam aflatoksin değeri (B1+B2-G1-G2) ise 10 ppb'dir.
 

SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin   düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz

Beslenme Piramidi

Beslenme piramidi 5 ana besin grubunu içerir. Piramit en altta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken karbonhidratlarla başlar ve daha az tüketilmesi gereken gıdalara doğru gider. Bu besin grupları karbonhidratlar, mineraller, proteinler, yağ ve şekerdir.Beslenme piramidi gıdaların doğru seçimi için rehberiniz olmalıdır.

Karbonhidratlar:Alt grupta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken gıdalardır. Karbonhidratlar pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllardır.

Mineraller: Sağlıklı yaşam için gereklidir. Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb.) sebze    ve meyvelerde bulunur, hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Mineraller   ayrıca kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici fonksiyonlarda rol oynar.

Proteinler: Vücudun en etkili kalori yakıcı bölümü olan kas dokusunu güçlendirmek açısından çok önemlidir. Protein ette, süt ürünlerinde ve daha az olarak hububat  ürünlerinde bulunmaktadır.

Yağ-şeker:  Yağ ve şeker, çok az tüketilmesi gereken gıdalardır fakat A, D, E ve K vitaminleri gibi vücudumuz için önemli vitaminleri taşıma görevi yaptıklarından dolayı sağlığımız için yenilmesi de çok önemlidir. Sıvı ve katı yağlar, şeker ve tatlılar bu grupta yer alır.

Yemek yeme alışkanlığımız zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkileyen unsurlardan biridir. Sağlıksız beslenme düşünme ve kavrama yeteneğinin azalmasına ve hafıza kayıplarına neden olur. Günde 8 saat uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyor, bedensel, zihinsel faaliyetlerinizde çabuk yoruluyor, hafıza ve düşüncenizde azalma görüyorsanız mutlaka yemek yeme alışkanlığınızı gözden geçirin ve aşağıdaki önerilerimize bir göz atın.

·  Doğal olsun

·Sebze ve meyveleri çok iyi yıkayın.

·  Besin satın alırken son kullanma tarihlerine dikkat edin.

·  Satın alacağınız ambalajlanmış gıdaların üzerindeki etiketleri okuyun. Paketin üzerinde içindekiler, kalori, mineral, vitamin ve besin içerikleri ve üretim ve son kullanma tarihi olmayan ürünleri satın almayın.

·  Az işlenmiş ve doğal ürünleri satın alın.

·  Organik ürünleri tercih edin.

·  Yiyeceklerin hidrojenize yağ (margarin) içermemesine özen gösterin.

Tuz seçimi
Boynumuzun alt tarafında bulunan tiroit bezinin yeterli miktarda tiroit salgılayabilmesi için günde en az 150 mikrogram iyotun gıdalar ve suyla alınması gerekiyor. Eğer yeteri kadar iyot alınmazsa guatr hastalığı olur. Guatrı önlemek için çocuklar, erişkinler ve gebeler iyotlu tuz yemeli.
Ancak tiroit bezinde nodül olanlar, tiroid bezi çok çalışanlar ve trioid bezi az çalışanların kesinlikle iyotsuz tuz yemesi gerekiyor. Aksi takdirde terleme, çarpıntı, zayıflama, sinirlilik, ellerde titreme ile kendini gösteren tiroid bezinin aşırı çalışması durumu ortaya çıkar.

Çocukların sağlıklı gelişimi için organik gıdaları seçin


Günümüzde organik olmayan tarımın çok hızlı artması nedeni ile bazı firmalar tarafından alternatif olarak organik sebze ve meyve üretimi başlamıştır.

Organik gıdalar, kimyasal ilaç ve hormon gibi sağlığımız için zararlı olan maddeleri içermeyen doğal şartlarda yetiştirilip doğal koruyucular ile hazırlanmış gıdalardır.

Kısıtlı tüketilmeleri dolayısı ile bu ürünler daha pahalı satılmaktadır. Ama bilinçli ailelerin hızla etraflarını bilgilendirmesi ve organik tüketimin artması fiyatların düşmesi ve daha çok organik ürün kullanımına neden olacaktır. Çocukluk çağı döneminde elimizden geldiği kadar organik gıdaları tercih etmeliyiz.

Organizasyon, Düğün Organizasyon, Parti Organizasyon Sünnnet düğünü organizasyon, Organizasyon Ankara

Sezen Soft

Aktif Ziyaretçi : 1 | Bugün Tekil : 32 | Ip Numaranız : 88.237.123.229

Asude Baharat 2008-2018 asudebaharat.com

Ana Sayfa| Bize Yazın | Kurumsal | Ziyaretçi Defteri | Ürünler | HaberlerDuyurular

Bu Bannerin Süresi Dolmustur.